Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen tarafından geliştirilen uçak, tamamladıktan sonra uyduları uzaya taşımak amacıyla platform olarak kullanılacak.

Dünyanın En Büyük Uçağı Üretiliyor!

 
Teknoloji geliştikçe insanoğlu daha önce yaptıklarının üzerine koyarak daha iyilerini yapmaya devam ediyor. Şimdiye kadar yapılmış dünya’nın en büyük uçağı olan "Stratolaunch", test2 sürüşüne çıktı. İhtiyaç duyulan onayları almasının hemen peşinden uçak, uzaya uydu taşımak için kullanılacak.
 
 
Uçak hala gelişmekte ve henüz uçmak zorunda değilken, geçen Pazar günü California Mojave Hava ve Uzay Limanı pistinde yapabileceği hızı göstererek gövde gösterisi yaptı. Stratolaunch pistte havalanmadan saatte 74 kilometre hıza erişerek yeni bir rekorun sahibi oldu. Dev uçağın 117 metre kanatlara ve 226 ton ağırlığa sahip olduğu düşünülürse havalanmadan bu hıza çıkması zati beklenen bir şey.
 
 
Bitirmesinin ve testlerin pozitif geçmesinin ardından uçak, uzaya fırlatılacak uydularda platform görevi yapacak. Stratolaunch 35 bin fit yüksekliğe 250 ton ağırlığına kadar roket ve uyduları taşıdıktan sonra burada fırlatma gerçilave edişecek. Uçağın tasarımcıları bu şekilde yapılan fırlatmaların yörünge ve diğer konularda, çok daha kolay ve rizikosuz olacağını düşünüyor.
 
 
Çünkü, yüksek yükseltilerde roket motorları düşük medyaç hasebiyle daha iyi performans gösteriyor. Ayrı olarak roketi ateşlemek için ihtiyaç duyulan platformun havada fiyatı azalıyor. Bir takım uydular uçağın taşıma kapasitesi olan 250 tondan daha yüksek bir ağırlığa sahip. Bu yüzden 300 milyon dolara mal olacak dev uçağın tek dezavantajı yüksek tonajlı uydulara hizmet veremeyecek olması. Uçağın bitirip ticari fakatçlı kullanılmaya başlanılmasından sonra SpaceX’in Falcon Heavy roketinden daha iyi bir iş çıkarıp çıkaramayacağını hep beraber göreceğiz.