Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, Türkiye'nin 5G'yi kullanacak ilk ülkelerden biri olacağını izah etti.

Dünyada 5G kullanan ilk ülkelerden birisi biz olacağız!

Teknoloji dünyası 5G için geri sayımı başlattı. MWC 2018 etkinliğinde tanıtılan çoğu telefonda yer alan 5G modemler, teoride bu teknolojiyi desteklese de pratikte ne yazık ki ki tam anlamıyla yardımcı olmuyor.
 
Önümüzdeki yıl tanıtılacak Qualcomm ve Intel modemler 5G'yi native olarak destekleyecek. 5G sürecinin resmen başlayacağı 2019 senesi öncesi BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM MÜESSESESİ Başkanı Ömer Fatih Sayan'dan çarpıcı açıklamalar geldi.
 
Sayan; "5G’nin kullanımıyla ilgili ODTÜ, Bilkent, Hacettepe üniversitelerimizle, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom işbirliğiyle bir test2 alanı oluşturuldu. Bu alanda 5G’nin ilk tecrübeleri yapılacak. 100 bini aşkın öğrenci, sıhhat kuruluşları 5G, tüm Türkiye’de yaygınlaşmadan bu vadide ilk tecrübelerini yapacaklar." ifadelerini kullandı.
 
 
Ömer Fatih Sayan bu ifadelerin ardından Türkiye'nin 5G yol tasarısı için sevindirici haberler verdi.
 
Sayan 5G ile ilgili; "Dünyada 5G kullanan ilk ülkelerden birisi biz olacağız. Bunu yapabilmek için de çalışmalara başladık. 5G’nin standartlarında, patentlerinde bir hayli ülke şu an bizde çalışma yapmaktadır. Geçtiğimiz sene 4.5 G ihalesinin hemen hemen peşinden 5G Türkiye Forumu’nu kurduk. 5G’nin kullanımıyla ilgili bir test2 alanı oluşturduk. ODTÜ, Bilkent, Hacettepe Üniversitelerimizle, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom iş birliğiyle bir test2 alanı oluşturuldu. Bu alanda 5G’nin ilk tecrübeleri yapılacak. 100 bini aşkın talebe, sıhhat kuruluşları 5G, tüm Türkiye’de yaygınlaşmadan bu vadide ilk tecrübelerini yapıyor olacaklar. Ankara’da böyle, İstanbul’da bir hayli üniversiteyle müzakerelerimiz devam ediyor. Onları da projeye dahil edeceğiz." dedi.