Best Buy, şirket gelirine çok az katkı yaptığı gerekçesiyle yalnızca telefon satışı yaptığı 250 mağazasını kapatacağını duyurdu. Şirketin 1000'den fazla mağazası bulunuyor. İşten çıkarmalara net gözüyle bakılırken rastgele bir sayı verilmedi.

Dev Teknoloji Mağazası Yüzlerce Şubesini Kapatıyor

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin en büyük tüketici elektroniği mağazalarından Best Buy cep telefonları satışını yaptığı 250 mağazayı 31 Mayıs itibarıyla kapatacağını açıkladı.

 
Kanada ve Meksika'da da hizmet veren Best Buy'ın bu kararı ekonomik gerekçelerle aldığı belirtiliyor. Bir iddiaya göre cep telefonu mağazalarının şirketin toplam gelirine katkısı yalnızca yüzde 1.
 
Ülkenin en büyük elektronik perakendecilerinden biri olan Best Buy, geçtiğimiz yıl 44 milyar dolar gelir açıklamıştı. Şirketin toplam binin üzerinde mağazası bulunuyor. Kapatma kararının yalnızca AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ operasyonunu kapsadığı belirtilirken Kanada'da bulunan 52 mağaza işlemeye devam edecek.
 
Best buy'ın mobil mağazaları 100 - 150 metrekare arasında değişirken telefonların 3000 - 4000 metrekare arasındaki büyük mağazalarda satışına devam edileceği belirtildi. Belirlemelere göre bu mağazaların yüzde 85'i büyük mağazalara vasati 5 kilometre mesafede veya daha yakınında. Şirket ilk mobil mağazasını 10 sene önce ilk iPhone çıkmadan önce açmıştı.
 

Habertürk'ün haberine göre öte yandan, kapatmalar hasebiyle kaç kişinin işten çıkarılacağı ise açıklanmadı ancak kapatılacak mağazaların operasyon giderlerinin büyüklere göre daha fazla olduğu biliniyor.

 
 
Personelden bazılarının diğer mağazalarda çalışmaya devam edeceği ancak işten çıkarılacak personelin tazminatlarının ödeneceği ve başka yerlerde iş bulmalarına yardımcı olunacağı belirtildi.