Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonunda kullanılan insansız hava araçlarının işlevselliğine değinerek, aynı şeyi tanklarda da yapmak istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Hedefimiz İnsansız Tanklar

Türkiye, son senelerde Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yerli silahlarla doldurmaya çalışıyor. Bu konuda bir süredir başarılı olan ülkemiz, şimdi de insansız tanklar geliştirmek için uğraşıyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Afrin’de zırhlı taşıyıcıların hemen hemen tamamı bizim ve yerli. Biz bunu kendimiz üretiyor olmasaydık bir tane İHA’mız düşse düşünürdük fakat şimdi ‘ulan düşürürseniz düşürün be. Niçin? İkincisi var, üçüncüsü var’ diyoruz. Şimdi öyle bir yere gelmemiz gerekli ki bizim insansız tankları üretir hale gelmemiz gerekli” diye konuştu.
 
11. Kalkınma Tasarısı Tanıtım Toplantısı’na katılan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Afrin operasyonu ile test2 etme olanağı bulduğumuz silahların ne kadar işlevsel çalıştığından söz ederek, “Bugün açılış toplantısı vesilesiyle beraber olduğumuz 11'inci Kalkınma Tasarısı hazırlık çalışmalarının randımanlı geçmesini diliyorum. Değerli arkadaşlar insanlık tarih süresince refah düzeyini yükseltmek beklentisi içerisinde olmuştur. Biz de milletimize hizmete talip olurken adalet ve kalkınmayı iki temel öncelik olarak belirledik. Milletimizin karşısına çıkarken kaynak Türkiye demiştik. Bizim için fakatçlarımıza erişmenin en önemli aracı tasarılamadır. Acil eylem tasarımız, 9 ve 10'uncu Kalkınma tasarılarımız ve Vizyon 2023 dokümanımız, tasarılı kalkınma anlayışımızın en büyük dokümanıdır. Kalkınmayı yalnız iktisadi alanla sınırlamıyor, sosyal ve kültürel kalkınmayı da amaçlıyoruz.Ülkemizde artık fakirliğin, gelir adaletsizliğinin tanımı çok değişti. Bugün artık fakir demek yiyecek ekmek bulamamak değil, belirli bir hayat standardının altında kalmak demektir.” dedi.
 
Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarının devamında artık tekstil ve tarıma dayalı endüstriden çıkıp teknoloji odaklı endüstriye geçiş yaptığımızı açıkladı. Bunun için bir adıma ihtiyacımız olduğunu söyleyen Erdoğan, kişi başı ulusal gelirimizi 11 bin dolara çıkardıklarını ve bunun tarihi bir muvaffakiyet olduğunu açıkladı.
 
Refah düzeyinin 15 senede 3 kat arttığını belirten Erdoğan, gelir dağılımının da daha adil bir düzende olduğunu açıkladı. Ekonomi ile açıklamalarının dışında insansız tank üretimine de değinen Erdoğan, “Kötü komşu hane sahibi yapar. En nihayetinde bizi silahsız ve silahlı İHA sahibi yaptılar. Şu anda Afrin'deki zırhlı taşıyıcıların neredeyse tamamı bizim ve yerli. Bu aracı üreten arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu olay sıradan bir olay değil. Bunu kendimiz üretiyor olmasaydık bir tane İHA'mız düşse düşünürdük ama şimdi ulan düşürürseniz düşürün be. Düşürürseniz düşürün ikincisi de var, üçüncüsü de var gelin diyoruz. Geçen bir helikopterimiz düştü üzüldük iki kaptanımız gitti. Oradaki bu sistemlerin sorumlusu olan arkadaşımızın dediği şu, İHA'da insan yok ki düşerse düşer. Biz niçin kimi koşullarda da onları uçurmuyoruz. Vursunlar o düşsün, benim kaptanım şehit olmaz. Bunu daha ileriye taşıyacağız. Tank yakabilirler. İçinde 5 şehidim. Biz insansız tankları da üretir hale gelmemiz lazım bunu da yapacağız. O tür şeyleri düşünmeyeceğiz. Birçok silahlarımızı üretir haldeyiz.” diyerek savaş alanına askerlerimizi sokmak yerine uzaktan teknoloji ile teröristlerin tüm bahtını yok etmek istediklerini belirtti.
 
 
Özellikle pusu kurulabilecek dağlarla kaplı alanlarda insansız tanklarla çok daha tesirli olabiliriz. Bu tanklar normal tanklarda olduğu gibi içine insanın girmesine gerek olmadığı için çok daha küçük olabiliyor. Küçük olmaları hem fiyatlarını düşürüyor hem de daha işlevsel olmalarını sağlıyor.