Çin tarafından 2011 seneninde uzaya gönderilen The Tiangong-1 uzay istasyonun Mart ayı sonu veyahut Nisan ayı başında dünyaya düşmesi bekleniyor.

Çin uydusu düşürülüyor!

Çin'in ilk uzay istasyonu olan The Tiangong-1, 2011 yılında dünyanın yörüngesine gönderilmişti. Daha büyük bir uzay istasyonu için tecrübe amacını taşıyan istasyon, 10.4 metre uzunluğunda, 3.35 metre çapında ve 8.5 ton ağırlığında. 2012 ve 2013 yıllarında iki kişilik mürettabatın bir müddet içinde yaşadığı istasyon 2016 yılında kontrolünü kaybetmişti.
 
Çin'in uzay ajansı, Birleşmiş Milletler'e istasyonun Ekim 2017 ila Nisan 2018 arasındaki zaman diliminde dünyaya düşeceği bilgisini vermişti. Yapılan son açıklamalara göre ise düşüşün Mart ayı sonu veyahut Nisan ayı başında gerçilave edişmesi bekleniyor.
 
Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) yapılan açıklamaya göre Tiangong-1'in dünyaya 17 Mart - 21 Nisan tarihleri arasında düşecek.
 
Geçtiğimiz haftalarda istasyonun tahmini düşüş enlemleri de belirlenmişti. Buna göre Tiangong-1, 43 Kuzey ile 43 Güney enlemleri arasına düşecek. Amerikan Uzay Himaye Ağı tarafından yapılan açıklama çok geniş bir alanı kapsıyor. Ancak yapılan resmi açıklamalar istasyonun Pasifik Ummanı'na düşeceği doğrultununda.