Geçtiğimiz Çarşamba günü sosyal paylaşım ağlarında ortaya çıkan fotoğraflar Çin'in hipersonik top testi yaptığına ilişkin şüphelenmelere yol açtı. Çin'in hipersonik topu test etmesinin, ABD'ye aralarındaki problemi artıracağı tahmin ediliyor.

Çin, Denizlerin Hakimi Olabilir!

Çin'e ait bir savaş gemisine yerleştirilen raylı elektromanyetik top resimi birçok kişinin, Çin'in elektromanyetik dalgalı gemi topu testi yaptığından şüphelenmesine kapı araladı. Süper silah olarak nitelendirilen bu hipersonik top, rastgele bir hükümetin geliştireceği ilk tahrip gücü yüksek teknoloji olarak öne çıktı. Çin'in böyle bir silah geliştirdiğinin onaylanması halinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile olan gerginliğin tırmanacağı öne sürüldü.
 
Hipersonik toplar, kurşunları elektromanyetik bir kuvvet kullanarak akılalmaz hızda elektrikle yüklü raylar süresince iterek çalışır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ testlerinde, prototip hipersonik raylı toplar, kurşunları  7,800 kilometre / saate hızda 150 km erime fırlatabiliyordu. Ancak, 10 senelik geliştirme sonrasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ projeyi çöpe attığını açıkladı. Bunu, bu tür silahların savaşlarda, özellikle de bir geminin üstünde kullanmanın çok zor olması da dahil olmak üzere birçok nedenden yaptıkları belirtildi.
 
Bununla beraber, silahın teknolojisiyle alakalı zorluklar olsa da olanaksız olarak görülmemektedir. İngiltere Krallık Birleşik Hizmet Enstitüsü'nde görev yapan Justin Bronk New Scientist'e verdiği röportajda, bu silah teyit edildiğinde ortaya çıkacak politik konuları tartıştı. Bronk, "Yüksek Mach sayılarında bir vuruşa karşı gerçekten bilinen bir savunma mekanizması yok" diye konuştu. Sistemin, gemi veya uçaksavar sistemleri için çok küçük ve hızlı olduğu belirtildi.
 

Ciddi Öngörüler

Bronk'un gösterdiği gibi, işlevsel bir hipersonik top potansiyel saldırılar için yeni uluslararasi savunma sistemleri geliştirmesini gerektiren yeni nesil silahları temsil ediyor. Başka bir deyişle, Çin'in şayet böyle bir silahı varsa, diğer güçlerin rastgele bir yanıtının olmadığı mananına geliyor.
 
Bronk yaptığı açıklamada, bu silahı gelecekte, filo cephaneliğine katmaları halinde Çin'in, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Deniz Kuvvetleri'ne karşı gerçekten önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi. Bu silahın gerçilave ediştirilme ihtimalinin olanaksız olmadığını tekrar belirtmekte yarar var. Ancak resimlerin, silahın işe yarayıp yaramadığına yönelik bir kanıt sunmadığı da net. İşe faydaysa, Çinli mühendislerin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ prototipinin bitmesine yol açan engellerin üstesinden gelmeyi muvaffak olduklarının bir göstergesi olabilir.