Sanal oyun sitesi denince ilk akla gelen site Çiftlik Bank. Fakat sitenin bakanlık denetimi altına alınması ile 200'e yakın sanal ponzi oyun sitesi olduğu ve milyarlarca TL topladıkları ortaya çıktı.

Çiftlik Bank'tan Sonra Onlarca Sanal  Oyun Sitesi Açıldı!

Çiftlik Bank’ın bakanlık tarafından incelemeye alınmasının hemen peşinden Çiftlik Bank’ın sanal ponzi oyunlarının sadece ‘görünen yüzü’ olduğu ortaya çıktı. Anadolufarm, çılgıninekler, sütbank, galeribank, yeşilbank, çiftlikshop, bizimtavuklar, İmecebank, gerçekçiftçi gibi sanal çiftlik oyunlarının yalnızca 2 senede 4 milyar TL'ye yakın para topladığı ortaya çıkarken, şirketlerin büyük çoğunluğunun Kıbrıs ve ülke dışı merkezli olduğu belirtildi.

Ortaya çıkan sanal ponzi oyun site sayısının 200’ü bulduğu belirtilirken, bu sitelerden en çok dikkat çekeni on binlerce üyeye sahip olan Anadolufarm oldu. 108 sanal ponzi oyun sitesi denetim altına alındı ve bu sitelerin çoğunun denetim süresi süresince üye alması yasaklandı.

Kayseri, Konya ve Gaziantep şehirlerinde oldukça popülerleşen Sütbank’ın projeleri de inceleme altına alındı. Bu şehirlerde değişik web siteleri ve bayilikler aracılığıyla örgütlenen ve yaygınlaşan Sütbank’ın üye sayısının son üç ay içinde katlanarak arttığı ve bu sayede yüz milyonlarca TL topladığı ortaya çıktı.

İncelemeler neticeninde söz konusu sanal ponzi oyun sitelerinin yedeklerinin olduğu da ortaya çıktı. Dolandırıcılığı ifşa olan veyahut kapatılan siteler farklı bir isimle yine baş göstererek üye toplamaya başlıyor. İncelemeler esnasında Yunanistan merkezli bir şirketin 30’dan fazla sanal ponzi oyun sitesine sahip olduğu belirlendi.

Sanal ponzi oyun sitelerinin topladıkları paralar da Türkiye’de kalmıyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir video, Çiftlik Bank’ın bir kripto para üretim çiftliği kurduğunu ortaya çıkarmıştı. Ancak diğer siteler de topladıkları paraları ya ülke dışındaki kripto paralara aktarıyorlar veyahut Kıbrıs üzerinden adalara taşıyorlar.