Norveç, Kuzey Yarım Küre kış mevsimine girdiği zamanki soğuk havalarıyla tanınıyor. Norveçli Bjorn Nyland ise Tesla marka otomobiliyle çektiği ilginç olan videolarla isim yaptı. Kendisi bu kez -17 santigrat derecede bir geceyi Model X içinde geçirdi.

Buz tutan havada gece boyunca 5 TL’ye ısındı!

İnternette Tesla almak isteyip de alamayanların alakasını çekecek pek çok içerik var. İnsanlar, henüz dev otomotiv şirketleri kadar aktif üretim yapamayan Tesla’yı her ülkede satın alamıyorlar. Belki ülkemiz ekonomisine göre pahalı gelebilir ancak Tesla otomobilleri, muadili olan benzinli otomobillere göre çok hesaplı. Diğer taraftan lüksünden de ödün vermiyor. 
 
Norveç’te yaşayan ve internetteki Tesla merakınızı girecek birkaç videonun sahibi olan Bjorn Nyland, hem Model S hem de Model X araçlarının sahibi. Dolayısıyla bu araçların sunduğu hemen hemen her şeyle alakalı içerikler çekiyor. 
 
Model X, Tesla’nın en geniş hacimli binek otomobili. Nyland ise bu arabayı sıcak ve kullanışlı bir otel odasına çevirmekle alakalı düşüncelerini gerçeğe dönüştürdüğü bir video yayınladı:
 
 
 
Gerçekten oldukça soğuk ve soğuk haricinde kupkuru Norveç havasının geceleri insan sıhhati açısından tehlikeli olduğu biliniyor. Arabasını Tesla’nın bir Supercharger şarj istasyonuna sabitleyen Bjorn, hava sıcaklığın -17 dereceye düştüğü o gecede güneşi araba içinde karşılamayı amaçladı. Range modunda klimaların daha az enerji tüketmesine imkan sağlayan Tesla otomobili, kış koşulları için en uygun sıcaklık değeri olan 21 santigrat dereceyle araç içi sıcaklığı otomatik olarak belirliyor. Bjorn, aracın camlarını güneşliklerle kaplıyor ve ekstra yalıtım sağlıyor. 
 
Normal koşullarda aynı tecrübesi fosil yakıt kullanan bir araç içinde atlatmaya çalışsa, karbon monoksit zehirlenmesi geçirebileceğinden söz eden Bjorn, sabaha sıhhatli bir şekilde çıktı. 
 
Haberlere göre Tesla, saatte 1.5 kW/s enerji tüketimi yapıyor. İçinde geçirilen 8 saatin hemen peşinden bu miktar, toplamda 56 kilometre yol yapmak ile aynı miktarda enerji harcıyor. Bu meblağ, ülkemizdeki ücretlere göre vasati olarak 5.30 TL'ye eşit geliyor.
 
5 TL’ye lüks bir otel odasında sabahlamayı kim istemez ki? Tesla bunu da vadediyor anlaşılan. Bakalım Bjorn’dan başka neler göreceğiz.