Göktaşı kaşifleri için yeni bir ilan yayınlandı. Darryl Pitt isimli koleksiyoncu göktaşının 1 kiloluk parçasını getirene 20.000 dolar ödül vereceğini açıkladı.

Bu Göktaşını bulana 20.000 dolar!

Macovich Meteorites koleksiyonunun küratörü olan Darryl Pitt göktaşları için reddedilemeyecek bir kampanya başlattı. Pitt, 16 Ocak tarihinde Michigan yakınlarından geçen göktaşının parçalarını kendisine getirenlere ödül vereceğini duyurdu. Kendisine kazançlan 1 kiloluk parça için 20.000 dolarlık ödeme yapacağını belirtti.
 
NASA, Michigan’a düşen göktaşının, parçalanmadan önce takriben 1.8 metre çapında olduğunu öngörüyor. Bu çarpmanın tesirinin ise yaklaşık 10 kilo TNT ile eşdeğer olduğu belirtiliyor. Ayrı olarak tahminleri göre bu meteor yüzeyden takriben 32 kilometre yükseklikteyken parçalandı. Başka bir deyişle yerleşim bölgelerinden uzak yerlere düşmüş olma ihtimali de çok yüksek.
 
NASA, göktaşının parçalandıktan sonra izleyemediğini ve yer tahminin yapılamadığını açıkladı. Pitt tarafından başlatılan bu 20.000 dolarlık bu ödül, halkın farkındalığını artırarak göktaşlarına olan alakayı artırdı. Pitt kaşiflerin kendisi ile iletişime geçebilmesi için 917-213-8265 numaralı telefonu paylaştı.
 
İşte göktaşının düşme hatıra: