Kripto para, sanal para olarak adlandırılan yeni dönem paraların değerini ne belirliyor? İşte bu sorunun cevabı haberimizde...

Bitcoin Nedir Merak Edenlere

Engebeli, sarp ve uzun bir dağ tırmanışı yapan bir yürüyüşçü gibi Bitcoin'i takip eden insanlar da oldukça yoruluyor. Kripto para birimi her gün, hem de her saat değişik bir ücreti temsil ediyor. Öyle ki girilen haberler hatıranda eskiyebiliyor. Geçen sene Aralık ayında 19.000 doları aşan Bitcoin, şimdilerde 10.000 dolar civarında izliyor. Peki bu oynamalara ne kapı aralıyor?

Bitcoin veyahut kripto paralar teknolojinin hayatın içerisinde olduğu tüm ülkelerde olabildiğine içsu baskınlaştırılmış vaziyette. Hem de mübalağalı bir söylem olmakla beraber; Bitcoin şimdilerde bir üniversal para yerine geçti ve bir dönem altın, Alman Mark'ı veyahut Dolar'ı biriktirmenin geleceği sağlama almanın yolu olduğunu düşünen büyüklerimizi bile kendisine hayran bıraktı. Bitcoin'de büyük farklıklar oluyor ve bu hepimizin malumu. Ücretlerdeki anlık değişimin ana sebebi ise ücret bulguyu olarak adlandırılan kriptokrasideki alışveriş üzerinde gerçilave edişen ticaretten kaynaklanıyor, başka bir söylemle natürel bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.

Örnek vermek gerekirse; Coinbase.com'u düşünelim. Bitcoin satın almak veyahut satmak isteyenler için popüler bir merkez veyahut aracı müessese. Şayet buradan bir satın alım yapıyorsanız kriptokrasi aldığınız kurum aslında Coinbase'ın ta kendisi olarak öne çıkıyor. Coinbase.com'un, profesyonel tüccarlar ve kurumlar için bir pazar ortamı oluşturduğu Evrensel Digital Asset Exchange'in (GDAX) isimi altında bir kardeş sitesi var ve  bu site fiyat bulguyu olarak adlandırılan şeyin gerçilave ediştiği yer. GDAX üzerindeki son ticaretin ücreti şu anda Bitcoin'in değernii ve bu da Coinbase.com'da gördüğünüz ücretin temelini oluşturuyor. 

Bitcoin ticaretini veyahut Ethereum ücretini belirleyen nedir? diye bir sual aklınıza geliyorsa yanıtı GDAX'ın genel müdürü Adam White şöyle veriyor: " Onu belirleyen hiçbir şirket yok" "Bu ücret, açık borsalarda, bir diğeriyle ticaret yapan kişiler ve müesseseler aracılığıyla keşfedildi." Hasılı, Coinbase.com'da gördüğünüz Bitcoin ücreti GDAX değişimindeki ticaret faaliyetinden kaynaklanmaktadır. Birisi Coinbase.com'dan Bitcoin'i satın almak istediğinde, Coinbase, müşteriye bir ücret öneri etmek için GDAX pazarına bakıyor.

Bitstamp, Poloniex ve Kraken ve CoinDesk gibi borsa ve kurumlar da ansızın çok borsadaki değişimleri gözlemliyor ve buna göre bir fiyat sunuyor. Başka bir deyişle Bitcoin fiyatındaki anlık değişimlerin ve alınabilecek yerler bağlamındaki değişimlerin sebebi tamamiyle iktisadın temelini oluşturan arz ve talep balansıyla ölçülüyor. Elbette medyanın bu ticareti sürekli gündemde tutması bir manada natürel bir reklam işlemi görerek talebi artırıyor bu da göreceli ve düşük miktarda da olsa ücretlere tesir ediyor.