Apple'ın Safari için yayınladığı ITP özelliği, ünlü şirketlerin milyonlarca dolar kaybetmesine yol açtı.

Apple O Şirketleri Milyonlarca Dolar Zarara Uğrattı!

Kağıt üstünde baktığımızda iPhone’ların akılalmaz satış rakamları, iPad’lerin alanında açık ara öncü olması ve Mac’lerin hala çok ciddi bir marka olmasına karşın Apple’ın kendi web tarayıcısı olan Safari, evrensel tarayıcı pazarında %15’lik bir hisseye bile sahip değil. Hal böyle olunca da Apple’ın birkaç ay önce tanıttığı ITP (Akıllı İzlenme Savunması) özelliği çok fazla ses getirmedi.
 
ITP’nin ne olduğunu soracak olursanız; kısaca reklam engelleme benzeri bir özellik diyebiliriz. Kullanıcılarının çevrimiçi reklam şirketleri tarafından izlenmesini istemeyen Apple, ITP ile reklam şirketlerinin kullanıcıları izlemesini ve data toplamasını engelliyor. Dolayısı ile reklam şirketleri kullanıcılara özel olarak reklam gösteremiyor ve reklam gösteremeyince de para kaybediyor.
 
 
ITP ilk sefer geçtiğimiz Haziran ayında ortaya çıktığında reklam verenler oldukça tedirgin olmuş ve bazıları reklamlarını çekmişti. Hal böyle olunca da gelirlerini temel olarak reklam verenlerden elde eden çevrimiçi reklam şirketleri yüz milyonlarca dolarlık zarar yaşadılar. Şirketler bir yandan ITP’yi aşmanın yollarını ararlarken bir yandan da Apple ile anlaşmaya çalışıyorlar.
 
Bir kar emeli gütmeyen organizasyon olan Interactive Advertising Bureau’nun Teknoloji Laboratuvarı Genel Müdürü Dennis Buchheim, yaptığı açıklama ile ITP’nin tüm reklam endüstrisini etkileyebileceğini söyledi. Çünkü daha şimdiden pek çok çevrimiçi reklamcılık şirketi Apple’a ITP konusunda tasarılarını yine gözden geçirmesi için ortak açık mektup yayınladı.
 
Reklam şirketlerinin açıklamasına göre ITP, günümüz dijital içeriğinin en büyük gelir kaynağı olan dijital reklamcılık ekosistemini tamamiyle bozabilir. Apple ise ITP’nin reklam engellemekle alakasının olmadığı ile ilgili ısrar ederken, ITP’nin sadece günümüzde gittikçe artan reklam amaçlama ve kullanıcıyı izleme konusunda kullanıcı saklılığını savunduğunu söylüyor.