Japon bilim adamları, kalp ritmini ölçen ve gösterebilen akıllı deriyi tanıttı.

Akıllı Ekran-Deri Üretildi!

Takao Someya ismindeki Japon bilim insanı, kalp ritmini ölçebilen ve gösterebilen, ultra-ince formdaki elektronik cildi tanıttı. Yerleşik elektrot sensörleri ile kalp ritmini ölçen ve kablosuz iletişim kurabilen cilt, bu arada soluk alabiliyor. Kullanıcısının kalp atışıyla alakalı birtakım bilgileri kaydedebilen akıllı cilt, verileri akıllı telefon veya bulut ortamına gönderebiliyor. 16 x 24 boyutundaki mikro LED'lerin elastik kablolama yöntemiyle kauçuk kağıda bağlanmasıyla oluşturulan bu ekran-cilt, esnekliğiyle dikkat çekiyor. Kendi boyutunun %45'i kadar esneyebilen cilt, çok ince malzemelerden yapıldığı için kolayca deforme olma ihtimalini de beraberinde getiriyor.
 
Tokyo Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde yürütülen bu çalışma, Texas'taki AAAS toplantısında tanıtıldı. Yarı iletken teknolojileri geliştikçe, bu ve benzeri teknolojiler hayatımızda daha çok yer edinmeye başlayacak. 
 
Bu yeni ekran-cilt, bakıldığında çok da değişik bir özellik sunmuyor gibi görünebilir. Ancak bir takım sıhhat verilerinin sürekli olarak izlenmesi şart olan hastalar için oldukça yararlı olacak ürün, hasta ile doktor arasındaki iletişimi kolaylaştıracak. Hareket edemeyen hastalar için hayat kurtarıcı olabilecek olan bu teknoloji, gelecekte hayatımıza girebilecek olan değişik giyilebilir teknolojilere ışık tutabilir.