TÜRK yapımı TUSAŞ Motor Sanayi tarafından üretilen yerli motor ile ilk kez havalanan ANKA, testten başarı ile geçti.

ANKA, Yerli Motorla Göklere Çıktı!

Türk Havacılık ve Uzay Endüstri AŞ (TUSAŞ) ve TUSAŞ Motor Endüstri AŞ (TEI), yeniden TUSAŞ tarafından üretilen insansız hava aracı(İHA) ANKA için yerli bir motor üretmek emeli ile 31 Ekim 2014 tarihinde bir sözleşme imza atarak ANKA-S Motor Modifikasyon Projesi'ni başlatmışlardı. Ancak proje dahilinde geliştirilecek PD170 İHA motorları üretilene kadar ANKA’nın motor ihtiyacına bir çözüm bulunması gerekiyordu.
 
Hal böyle olunca TEI’nin yeni bir İHA projesi oluştu. Proje dahilinde TUSAŞ tarafından seçilen sivil havacılık motoru, ANKA’nın ihtiyacı olan güce ve dayanıklılığa erişecek şekilde yine elden geçirildi. Çalışmalar neticeninde motor, 155 at gücünde, 165 kilogram ağırlığında, 30 bin feet irtifada görev yapabilen bir İHA motoruna dönüştü.
 
TEI tarafından gerçilave ediştirilen testlerin bitirmesinin hemen peşinden ANKA’da kullanılmak üzere modifiye edilmiş ilk motor Aralık 2017’de teslim edildi. Motoru teslim alan TAI, çeşitli entegrasyon, doğrulama ve yer testlerinin ardından 20 Şubat 2018 tarihinde değişik yükseklik ve hızlarda motoru test2 etti ve başarılı sonuçlar ele geçirdi. Ama ANKA’nın doğrulama ve kalifikasyon işlemleri devam edecek.
 
Ulusal ve yerli İHA üretmek için son derece önem taşıyan projede seri üretime girecek motorların imalatı ise devam ediyor. TEI ve Savunma Endüstri Müsteşarlığı arasında 27 Aralık 2012'de imza adan Operatif İnsansız Hava Aracı Motoru Geliştirme Projesi dahilinde TEI tarafından üretilen 170 atlık İHA motorları ise geçtiğimiz günlerde TAI’ye teslim edildi.