İnternette 5G teknolojisinin daha erken çıkması için Qualcomm önderliğinde şirketler toplanarak ortak bir standart oluşturmaya çalıştılar.

5G Geliyor!

Şu anda dünya üzerinde genel olarak 4G teknolojisi ile internete bağlanılabiliyor. Bizim ülkemizdeki kimi reklam kampanyaları ile ismi 4.5G olsa da, genel olarak hepsi 4G’yi kullanıyor. 4G, daha önceki teknolojilere göre çok daha yüksek hızlarda internet kullanma olanağı sağlasa da, ülke dışındaki kullanıcılar artık yeni bir teknoloji bekliyorlar.

Bu noktada devreye, araştırmaları bir süreden beri devam eden 5G giriyor. Deklarasyonlan lansmana göre 2019’da tanıtılacak 5G, önümüzde çok uzun bir vakit olduğu için hala bilinmeyen bir proje. Yeniden de, dün Portekiz Genel Heyet Toplantısı’nda bu teknolojinin standartlarını oluşturmak için pek çok şirket bir araya getirildi. 5G NR(New Radio) standardı olarak adlandırılan yeni teknoloji, toplantıda alınan kararla daha erken çıkabilir.

Qualcomm’un önderlik ettiği toplantı neticeninde, 5G teknolojisi çok daha erkene çekilebilir. Normalde 2019’da duyurulup, daha uzak tarihlerde çıkması beklenen 5G, toplantı neticeninde 2019’a yetiştirilmeye çalışılacak. 2019 seneninde ilk sefer piyasaya çıkacak NSA 5G’de, LTE ağlarını kullanabilen ve gerektiğinde ilave kapasite için 6GHz’den daha aşağı inerek 5G’yi kullanan kablosuz standardın ilk şekli olacak.

5G’de Ne Var?


5G, insanı heyecanlandıran bir teknoloji. Dünyanın pek çok yerinde 4G isimi altında sağlam internet hizmetleri verilse de 4K videolar, yüksek boyutlu oyunlar çıktıkça yeni standarda ihtiyaç duyulmaya başladı. 5G’de internet 1Gbps ile 5Gbps arasında hızlara erişebilecek ve bu hızların yanında 4G LTE’ye göre çok daha düşük bir gecikme oranı yaşayacak.

2019’da gelecek teknoloji bizim ülkemize ne vakit gelir bilinmez, ancak önümüzdeki 3 sene içerisinde mobil internet ile ilgili yeni standartları benimseyebiliriz.