China Mobile, 2019 yılı sonuna kadar tam bir 5G hizmeti vermeyi hedefliyor!

5G 2019'da hizmete hazırlanıyor...

China Mobile, 2019 seneyin sonundan önce tam bir 5G hizmeti vermeyi amaçlıyor ve bu da pek çok kişinin yeni nesil ticari ağların yayımı için ortak tahmini olan 2020 seneyin bir sene öncesinde hizmetin sunulmaya başlayacağı mananına geliyor.
 
Öne çekilen bu tarih, operatörlerin ağ yapısını, bant genişliğini, trafiği, gecikmeyi ve vakit eşlemesini yönetmelerine yardımcı olacak "Slicing Packet Network" (SPN) isimli teknoloji sayesinde mümkün hale geliyor.
 
"Slicing" (dilimleme) 5G ağların karakteristik özelliklerinden biri olarak görülüyor ve temel olarak operatörlerin, çeşitli uygulamalar için ağların çeşitli parçalarını bölümlemelerine olanak tanıyacak. Örneğin bir ağ, bir stadyumdaki video trafiği için özel bir bölüm ayırabilirken bir başka bölüm de güvenlik görevlileri için ayrılabilecek.
 
China Mobile, SPN ile Flexible Ethernet (Esnek Ethernet – FlexE) birleşiminin erişim tabakanında çeşitli dilimler arasında yalıtımı ve hizmet kalitesini sağlama bağlayacağını düşünüyor.
 
Firma, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER irtibatlı Beynelmilel Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) SPN'i standartlaştırmasını istiyor ve test2 firması Viavi'den ağ ekipmanı üreticileri, çip geliştiricileri ve verici üreticileri için ortak bir platform yaratmak için donanım ve yazılım desteği istemiş vaziyette.
 
Viavi CEO'su Oleg Khaykin'in söylediğine göre China Mobile'ın 5G hizmetini 2019 yılı içerisinde sunma görüşünü gerçeğe dönüştürmek için SPN dahil ana teknolojilerin ITU tarafından standartlaşması gerekiyor. Firma, bu hedef için test teknolojisini şimdiden geliştirmiş vaziyette ve çözümlerinin China Mobile'ın ortaklar ekosistemini desteklemek için hazır olduğunu belirtiyor.
 
Hükümetin sahibi olduğu China Telecom, üye sayısı mananında en büyük mobil operatör olarak gözükmekte ve bu da 5G'yi piyasaya sunma yarışında ciddi bir önem taşıması mananına geliyor.
 
2019 yılında 5G hizmeti sunmaya başlama ile ilgili China Telecom'a katılan diğer operatörlerin arasında ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de AT&T ve Güney Kore'de SK Telecom bulunuyor.