Google, geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklama ile 20 milyon dolarlık bir 'uzay' yarışı başlatmış ve 2017 yılı içinde Ay'a ilk uzay aracı indirmeyi başaran şirkete 20 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştı.

20 Milyon Dolar Ödüllü Yarışmaya Kimse Katılmadı!

2018 seneye girdik, rastgele bir şirket Ay'a uzay aracı indirmeyi muvaffak olmuş değil. Google geçtiğimiz sene müthiş bir müsabaka ilanı yapmış ve sanki uzay çalışmalarına olan desteğini göstermişti. Teknoloji devi, Lunar X Prize ismini verdiği yarışmada kazanan şirkete 20 milyon dolar (76 Milyon TL) ödül vermeyi vaat etmişti.

Google’ın Lunar X Prize yarışmasını kazanmak için şirketlerin %90'ı özel fonlardan oluşan bir bulgu aracını 31 Aralık 2017 tarihine kadar Ay’a ilk indiren şirket olmaları gerekiyordu. Böyle büyük bir ödülü kazanmak elbette kolay değil.


Ne yazık ki müsabaka, Google’ın düşündüğünden daha zordu. Yarışmacılara tanınan sürenin üzerinden haftalar geçtikten sonra bir resmi açıklama yayınlayan Google, Lunar X Prize yarışmasının kriterlerini karşılayan bir şirket olmadığını duyurdu.

Google’ın duyurduğu 20 milyon dolarlık ödülü kazanmak için çalışma içerisinde bulunan iki şirket bulunuyordu. Bu iki şirketten biri olan Moon Express’in Ay madenciliği yapmak gibi bir hedefi vardı ve bunun için 45 milyon dolar fon toplamayı muvaffak oldu.

Ama işler Moon Express’in tasarıladığı gibi ilerlemedi. Pek çok teknik aksaklık yaşayan şirket, 2017 senesi içinde Ay’a bir bulgu aracı indirmeyi muvaffak olamadı. Hal böyle olunca da Google’ın 20 milyon dolarlık ödülü havada kalmış oldu.