Şimdiye dek eşi benzeri görüşmemiş yeni casus yazılımı Skygofree, konuma dayalı ses kayıtları almak gibi özelliklere sahip. Kaspersky Lab'a göre bu virüs şu an Android platformunu tehdit eden en tehlikeli spyware'lerden biri.

Sesimizi Gizli Saklı Dinleyen teklike; Skygofree

Kullanıcıların verilerini saklıca topalyan İtalya ana vatanlı bu spyware, Kaspersky Lab tarafından 'Skygofree' isimi ile hitap ediliyor. Güvenlik şirketine göre bu virüs GPS konumuna göre bulaştığı aletin çevrenini dinleyebiliyor, açıkları bulunan Wi-Fi ağlara bulaşıyor ve Android Accessibility Service'i kötüye kullanarak WhatsApp'tan veri çalabiliyor.

Sadece bununla kalmayan virüs, resim ve video çekebiliyor, konum bilgilerini çalabiliyor, kayıtlı sesler ile arama yapabiliyor, SMS yollayabiliyor ve hem de depolanmış veri hırsızlığı bile yapabiliyor.

Kaspersky Lab, bu tip bir tehlikeye bulaşmamak için Play Store dışında hiç bir yerden uygulama yüklenmemesi gerektiğini, web sitelerinin ve sayfaların URL'lerinin doğru olmasına dikkat edilmesinin faydalı olacağını bir kez daha anımsadıyor.