Microsoft, Windows 10'a getireceği yeni seçenekler ile kullanıcılara topladığı verilere görüntüleme ve silme hakkı tanıyacak.

Windows 10'a  Yeni Özellikler Geliyor!

Microsoft’un içeriği pek bilinmeyen data toplama siyaseti, özellikle saklılığa bir tık daha fazla önem veren kullanıcılar için her zaman tartışma konusu olmuştur. Şirket, kullanıcıların kaygılarını bir miktar olsun dindirebilmek için iki yeni özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Microsoft daha önce yaptığı bir açıklama ile mümkün olduğunca az telemetri verisi topladığını açıklamıştı. Lakin Ghacks tarafından Windows 10 ön izleme sürümünde fark edilen iki yeni seçenek ile artık Microsoft’un topladığı verileri tamamiyle kontrol etmek ve silmek, kullanıcıların elinde olacak.


Geri bildirim ve tanılamalar ayarlarına gelen yeni 'Tanılama Verisi Görüntüleme' ve 'Tanılama Verilerini Sil' seçenekleri ile artık Microsoft’a gönderilen verilerin neler olduğunu kontrol edebilir ve silebiliriz. Ancak özellikler şu an için ön izleme sürümünde deaktif konumda bulunuyor.

Microsoft’un getirdiği bu iki yeni seçenek, veri toplama siyasetinin kullanıcılar için daha anlaşılır olması açısından oldukça pozitif bir adım. Ancak bu özellikler henüz Windows 10 ön izleme sürümünde bile deaktif konumda bulunuyor, bu yüzden kararlı Windows 10 sürümüne hiç gelmeyebilir.