Türk Mühendis, Dünyanın En Sağlam Malzemelerinden Birini Üretti Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Demircan, nano ve kompozit malzemeyi birleştirerek dünyanın en sağlam malzemelerinden birini üretti.

Türk Mühendis'den Dünyada Bir İlk!

Japonya ve Türkiye'de edindiği tecrübelerle metale göre yüzde 50 daha dayanıklı ve 5'te bir oranda daha hafif bir malzeme üreten Doç. Dr. Özgür Demircan, "Termoplastik Karma Malzeme Projesi" ile Beynelmilel Ar-Ge Proje Pazarı Doruğu'nde birincilik ödülü de kazandı. Otomobil, uçak, uzay ve birçok alanda kullanılabilir olan malzeme, diğer metal malzemelere göre daha hafif ve daha dayanıklı olma özelliğini taşıyor. Otomobil, tren ve uçak gibi araçlarda kaporta ve çeşitli aksamlarda kullanılabilir olan malzeme, hafif olması dolayısıyla araçların yakıttan tasarruf etmesini sağlıyor.
 

"NANO MALZEME İLE KARMA MALZEMEYİ BİRLEŞTİRDİK"

 
Ürettiği malzeme ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Özgür Demircan, şunları söyledi:
 
"Japonya'da doktora çalışmalarımla ve Türkiye'deki bir takım üniversitelerde edindiğim bilgilerle beraber üniversitemizin desteğiyle akademik alt yapımızı geliştirdik. OMÜ Karadeniz İleri Teknolojiler OMÜ-Malzeme ve Yapı Araştırma Merkezinde (MAYMER) karma malzemeler laboratuvarımızı kurduk. Çaşama kirliliğini azaltmak ve daha randımanlı malzemeler yapmak için araçlarda ağırlık azaltacak ve daha dayanıklı malzeme üretmeyle alakalı çalışmalar yaptık. Bunu sağlamak için metal malzemelerin yerine daha dayanıklı, daha hafif olan plastik ve kompozit malzemeler yaptık. Nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirerek değişik bir malzeme ürettik. Bu malzeme ile Bursa'da düzenlenen Beynelmilel Ar-Ge Proje Pazarı Doruğu'ne bir poster sunumu ile katıldık. Projemiz Taşıt Teknik Tekstilleri Kompozitler alanında birinci oldu."
 

"YÜZDE 50 DAHA FAZLA DAYANIKLI"

 
"Kompozit malzemeler 30-40 seneden beri kullanılıyor. Fakat bizim farklı olarak yaptığımız şey nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirmek oldu. Biz ürettiğimiz malzemenin içerisine nano malzeme kattık. Bizim ürettiğimiz şekilde bir malzemenin dünyada örneği yok. Benzerleri yapılmış olabilir fakat bizim sunduğumuz şekilde yok. Bizim yaptığımız şey temel araştırmalara kaynak olabilir. Ürettiğimiz malzemenin çekme, çarpma direnci fazla. Metal malzemelere göre yüzde 50 daha fazla dayanıklılık sağlıyor. Ürettiğimiz malzeme diğerlerine göre 5'te bir oranda daha hafif, kullanım ömrü daha fazla ve paslanmaya karşı daha dayanıklı."
 

ULUSAL OTOMOBİLİMİZDE KULLANILABİLİR

 
Bu tür malzemelerin kullanımının gittikçe yaygınlaştığını belirten Demircan, şöyle konuştu:
 
"Bu tür malzemelerin kullanımı günümüzde hudutlu olsa da kullanımı giderek artmakta. Şu anda Almanya'da önemli bir otomobil markası karbon malzemeden seri otomobil üretimi yapıyor. Türkiye'de üretilecek ulusal otomobilimizde, yaptığımız malzeme kullanılabilir. Yalnızca otomobillerde değil birçok alanda kullanılabilir. Bu konuda ciddi manada bu işi yapabilecek firmalara AR-GE desteğini sağlayabiliriz."