Samsung, söylentiye göre Exynos 9810 yongası kullanan yeni bir fotoğraf makinesi üzerinde çalışıyor!

Samsung, Yeni Fotoğraf Makinesi Yapıyor Olabilir!

İki yıl önce Samsung, çok çekişmeli kamera piyasasından çıkmıştı. Aslında hiçbir vakit resmi olarak bu piyasadan çekildiğini açıklamadı, fakat kimi piyasalardan resmi olarak çıktı ve o zamandan bu yana hiçbir NX kamerası yapmadı. Bu karar elbette birçok resimçılık düşkünü kişiyi hayal kırıklığına uğratmıştı.
 
Bu günlerde ise Samsung'ın yeni bir NX kamerası üzerinde çalıştığına konusunda söylentiler internette dolanmaya başladı. Bu heyecan verici söylentinin kaynağı, Mirrorless Rumors'un söylediğine göre anonim bir kişi. Söylentiye göre Samsung, yeni bir üst uç APS-C kamerası üzerinde çalışıyor ve bu kamera Exynos 9810 SoC kullanıyor. Evet, bu çip Samsung'un bu yıl Galaxy S9'da kullanmayı düşündüğü çip. Samsung'un yeni NX kamerası hakkındaki anonim emare, aletin özelliklerini de son derece ayrıntılı bir şekilde açıklıyor, fakat bunları nereden bildiğine konusunda bir kaynak göstermiyor.
 
Test2 edilmekte olan 30.1 megapiksel çözünürlüklü prototip resim makinesi, görünüşe bakılırsa yeni bir APS-C sensörü ve Exynos 9810 çip seti ile donatılmış bir NX1. Anonim kaynak, Exynos 9810 SoC'nin tüm önemli özelliklerinin kamerada etkinleştirildiğini söylüyor. Bu, kamerayı isteğe bağlı bir LTE irtibatı, konum yaftası için GPS, yüksek hızlı SD kartlar için UHS-II desteği, sıkıştırılmamış çıkış için USB 5.0, 802.11ac, USB 3.1 Tip-C gibi ekipmanlarla donatıyor. Yazılım yönünde ise, yeni prototip fotoğraf makinesi ivmeölçer tabanlı bir deklanşöre sahip ve anonim kaynak, bunun büyük olasılıkla Galaxy S9'da da olacağını öne sürüyor. Samsung'un Galaxy S9'un kamerasına yaptığı vurguyu düşününce bu, akla yatkın geliyor. Alakanç şekilde, Galaxy S9 serisi gerçekten de böyle bir deklanşör özelliği ile gelirse bu, bu fotoğraf makinesi hakkındaki bilgilerin geri kalanının doğruluğuna işaret edebilir.
 
Fazla umutlanmadan önce, Samsung'un yeni bir NX kamera geliştirdiğine dair hiçbir somut delil olmadığını unutmamamız gerek. Söylentinin kaynağı anonim kişi de kurcaladığı aletin NX1 temelli bir prototip olduğunu söylüyor ve bu gerçek olsa bile böyle bir aletin piyasaya çıkıp çıkmayacağı ile ilgili bir bilgi yok.