BrainCo’nun Ces 2018 de tanıttığı cihaz, öğrencilerin konsantrasyonunu ölçerek öğretmenlere hangi yöntemin daha etkili olduğu hakkında bilgi verecek.

Öğrencilerin Beyin Dalgalarını Ölçen Cihaz Geliyor

Sayısız bilim insanı insan beyninin nasıl çalıştığını yıllarca araştırmış olsa da, beyin tarafından toplanan bilgilere konsantrasyonun tesiri üzerinde yeterince araştırma yapılmıştır. Massachusetts merkezli yeni bir firma olan BrainCo tam olarak bunun üzerine, başka bir deyişle öğrenme esnasındaki konsantrasyon tesirleri üzerine araştırmalar yapıyor ve CES 2018’de bununla alakalı bir alet da tanıttı.
 
BrainCo, beyindeki elektriği izlemek için EEG (Elektroensefalografi veyahut Beyin Çizgesi Yöntemi) benzeri bir yöntem kullanarak, insanların dikkat düzeylerini ölçecek bir yol buldu. Daha sonra dikkat dalgalarını ölçen taç şeklinde bir cihaz geliştiren BrainCo; öğretmenlere, öğrencilerin hangi konulara ve eğitim yöntemlerine alaka duyduğunu göstererek tesirli bir sınıf ortamı oluşturmayı amaçlıyor.
 
BrainCo araştırmacısı Max Newlon,”Eğitimin iyileştirilmesinde çok önemli 2 öğe var. Birincisi eğitim için harcanan vakit, ikincisi ise öğretim kalitesidir. Biz ise öğrencilerin beyninde gerçilave edişen aktiviteyi ölçerek üçünçü bir unsur daha sunmak istiyoruz.”diye konuştu.
 
 
Beyin sinyallerini ölçen cihazı kullanan öğretmenler, büyük bir sınıfta anlatılan konuyu kaç öğrencinin dikkatle dinlediğini gözlemleyebilecekler. Eğitime büyük sınıf atlatacak bu cihaz şayet yaygın olarak kullanılırsa başarısız kimi öğrencilerinde, geri kazanılabileceğini düşünüyorum. Peki, sizce Türkiye’de bu cihazlar kullanılırsa yararlı olur mu?