Nvidia'nın ekran kartı satışları yükselişte, peki fakat bu kartları alanlar oyuncular mı, yoksa kripto para madencileri mi?

Nvidia Ekran Kartları Yükselişte

 
Nvidia, dördüncü çeyrek (finansal sene 2018) için finansal figürlerini açıkladı ve firma, gelir rekorları kırmış görünüyor. Özellikle grafik kartı satışlarında güçlü bir büyüme var.
 
Toplam geliri 2,91 milyar dolara erişti ve bu geçen yılın aynı çeyreğine göre %34 daha fazla. Firmanın GPU bölümü, kârda en büyük hisseye sahipti, 2.45 milyar dolar ile yıllık %33 artış gösterdi.
 
GPU gelirinin büyük bölümü GeForce grafik kartlarından (oyun bölümünden) geliyor ve gelirlerin 1.74 milyar doları buradan geliyor.
 

Peki bu GeForce kartlarını kimler alıyor? Çoğunluğu oyuncular mı, yoksa kripto para birimi madencileri de bu tabloda önemli rol mü oynuyor?

 
Polygon'un yazdığına göre, Nvidia'nın finansal sorumlusu Colette Kress, kripto para birimi piyasasındaki talebin tahminlerini aştığını itiraf ediyor. Madencilere satılan GPU'lar, önceki çeyrektekine göre daha fazla gelir getirmiş. Bunun yanında Kress, kripto para birimi madencilerine tam olarak ne kadar ekran kartı satıldığı ile ilgili pek bir şey söylemiyor ve bunu belirlemenin zor olduğunu söylüyor. Gerçekten de, ekran kartları rafları ayrıldıktan sonra onlarla ne yapıldığını ayrılmak zor görünüyor.
 
Bunun yanında firma, madencilerin toplu şekilde ekran kartı satın almasının da önüne geçmeye çalışıyor gibi görünüyor. Çünkü GPU talebinin karşılanma güçlükleri nedeniyle fiyatlar artıyor ve kartların asıl hedef kitlesi olan oyuncular hesaplı ekran kartları bulmakta zorlanıyorlar.