Bilgisayarınızda silinen dosyaları veya fotoğrafları geri getirme dendiğinde, bu 5 programın üzerine yok! İşte silinen dosyaları kurtarma uzmanları...

Silinmiş Dosyalarınızı Kurtaracak En İyi 5 Program

Silinen dosyaları geri getirme,  silinen resimleri geri getirme, garantisi olmadığı kadar oldukça pahalıya patlayabilen bir iş. Bu yüzden verilerinizi düzenli olarak yedeklemekten vazgeçmemenizde yarar var. Verilerini düzenli olarak yedekleyenlerin dahi ani data kayıpları sonrasında sıkıntı yaşayabildiklerini anımsatmak istiyoruz.
 
Veri kaybını fark ettiğiniz anda söz konusu sürücüyü kullanmayı durdurmanız, büyük önem taşıyor. Veri kurtarma uzmanlarına para dökmeden silinen dosyaları geri getirme, başka bir söylemle silinen dosyaları kurtarma talihi için, etkilenen sürücüyü, kurtarma işlemine kadar hiç kullanmayın.
 
Biraz talihle, hata sonucu silinen veya başka bir nedenle ortadan kaybolan verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olacak 5 veri kurtarma, başka bir deyişle silinen dosyaları geri getirme programını aşağıda sizin için sıraladık.
 

1) Dosya kurtarma programı: DMDE Free Edition

 
Değişik sürücü türlerinden veri kurtarabilen, bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme ile ilgili uzaman olan DMDE Free Edition, sürücüyü seçtikten sonra Windows Gezgini'ne benzer bir ara yüzde kurtarabileceğiniz dosyalar arasında dolaşmanıza müsaade ediyor. Ücretsiz sürümde kimi kısıtlamalar olsa da, kurtarabileceğiniz veri miktar kısıtlanmıyor.
 

2) Dosya kurtarma programı: Recuva

 
Silinen dosyaları kurtarma dendiğinde akla gelen ilk araçlardan biri olan Recuva, tecrübeli kullanıcıların hemen geçebileceği bir büyücü arayüzüyle açılıyor. Arama işlevini, belirli bir konumu veya tüm sürücüleri içerecek biçimde çalıştırabiliyorsunuz. Tarama işlemi bitirdiğinde kurtarabileceğiniz dosyalar, vaziyetlerine göre puanlarıyla listeleniyor.
 

3) Dosya kurtarma programı: PhotoRec

 
İsmine bakmayın, dosya kurtarma programı olan PhotoRec yalnızca resimleri değil, 200 değişik dosya türünü bulup kurtarabiliyor. Sabit disklerden USB ve CD/DVD'lere veri kurtarabilen araç, disk bölümlerini kurtarmak için de kullanılabiliyor.
 
PhotoRec'in en önemli dezavantajı, komut satırından çalışması ve fareyle kontrol edilmemesi. Ancak araç, menüler yardımıyla size her adımda yardımcı oluyor ve dahası, diski mutlak-okunur olarak bağladığından hata sonucu kurtarabileceğiniz verileri silme ihtimaliniz bulunmuyor.
 
 

4) Dosya kurtarma programı: Partition Recovery

 
En korkunç data kayıplarından bir tanesi, tüm diski veya bölümü kaybetmek olsa gerek. Bu vaziyet, çoğu vakit bölüm başlığının silinmesi veyahut bölümün hata sonucu silinmesi neticeninde alana gelir. MiniTool Partition Recovery Free ile diskinizi tarayıp, kayıp bölümleri geri getirebiliyorsunuz. Program cevap vermeyi durdurmuş gibi görünürse kaygı etmeyin, işlemin nihayetinde size bulduğu tüm bölümleri gösterecek ve onları kurtarma imkanı sunacak.
 

5) Dosya kurtarma programı: Paragon RescueKit 14

 
Şimdiye kadarki tüm kurtarma araçları, Windows'u açabildiğinizi düşünüyordu. Peki Windows'u bile açamıyorsanız ne olacak? Bu gibi durumlarda Paragon Rescue Kit 14 Free Edition devreye giriyor. Aracı Windows'unuz çalışırken, şimdi yüklemek en iyi fikir; ters halde bunu çalışan bir Windows'ta yapmanız gerekecek. İşlem için boş bir CD/DVD veya flaş sürücüye ihtiyacınız var.
 
Oluşturduğunuz ön-yükleme medyası ile PC'nizi açtığınızda kayıp bölümleri kurtarabilecek, ön-yükleme meselelerini onarabilecek ve dosyalarınızı değişik bir sürücüye kopyalayabileceksiniz.