Eğer bilgisayarınız yavaş açılıyor ve giderek de yavaşlıyorsa, çözüm bu programlardan kurtulmak olabilir!

Bilgisayarınız Neden Mi Yavaş? İşte Cevabı

 
Eğer bilgisayarınız geçen zaman içerisinde git gide daha yavaş açılmaya başladıysa, mevzu Windows'un başlangıcına yerleşen programlardan kaynaklanıyor olabilir. Başlangıçta açılan programların ayarlarını tek tek değiştirmek yerine, Windows'un özelliğini kullanarak bilgisayarınızın açılışını hızlandırabilirsiniz.
 
Bunun için tek yapmanız koşul olan Görev Yöneticisi > Başlangıç sekmesini ziyaret etmek. Burada hangi programların Windows açılırken açılmasına müsaade edildiğini ve sistem ağırlıklarını görebilirsiniz. Buradan yükü ağır olan, istemediğiniz veya kullanmadığınız programların başlangıçta otomatik olarak açılmasını önleyebilirsiniz.
 

Gizli Başlangıç Programları

Eğer daha detaylı bir tarama ile gizli başlangıç programlarını da durdurmak istiyorsanız, Microsoft'un geliştirdiği resmi Autoruns programını kullanabilirsiniz. Programı admin olarak açıktan sonra 'Logon' sekmesine gidin ve buradan başlangıçtan kaldırmak istediğiniz programların yanındaki işareti kaldırın.
 

Bilinen Başlangıç Şüphelileri

Oyun İstemcileri: Steam, GOG Galaxy, Origin ve Battle.net gibi uygulamalar sadece başlangıca yerleşmekle kalmıyor, ayrı olarak fark istemcilerde çalışan oyunları yavaşlatabiliyor.
 
Yazışma Programları: Skype ve Discord gibi yazılımlar kurulurken düşünülen olarak başlangıca yerleşirler. Discord, özellikle oranla daha önceki bilgisayarlarda yavaşlamaya sebep olurken, Skype'ın da meseleli ve bug'lı bir uygulama olduğu biliniyor.
 
Adobe Programları: Adobe Reader başlangıca yerleşen ve her şeyi ağırlaştıran en büyük şüphelilerden biri, eğer yukarda söz ettiğimiz yöntemlerle Adobe Reader'ı görürseniz netlikle başlangıçtan kaldırın.
 

Bulut Depolama Programları

OneDrive, Dropbox ve Google Drive masaüstü uygulamaları da kurulurken düşünülen olarak kendilerini başlangıca yerleştirirler. Özellikle ortak ağ klasörleriniz varsa, burada bulunan dosyaların güncellenmesi yalnızca başlangıcı yavaşlatmakla kalmayacak, internetinizi de yavaşlatacaktır.
 

Apple Araçları

Apple artık QuickTime'ı desteklemiyor, zati Windows 10'un dahili oynatıcıları ve tarayıcıların oynatıcıları artık kendi başlarının çarelerine bakabiliyor. QuickTime'ı bütünüyle silmek isteyebilirsiniz.