Apple iOS işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 11.3’ün arkasındaki sır perdesi, en sonunda açıldı. Apple, iOS 11.3 ile birlikte gelecek olan yenilikleri web sitesi üzerinden duyurdu.

iOS 11.3 yenilikler neler?

Dilerseniz hep beraber gelecek olan yeniliklere bir göz atalım.


Yeni animoji karakterleri


iPhone X ile birlikte ortaya çıkan animoji, TrueDepth kamera teknolojisi sayesinde yüz ifadenizi idrak ederek 3 boyutlu emojiler yollamanızı sağlıyor.

iOS 11.3 ile birlikte 4 yeni animoji daha geliyor. Bunlar aslan, ayı, ejderha ve kurukafa. Bu 4 animoji ile birlikte iPhone X kullanıcılarının kullanabileceği toplamda 16 tane animojisi olmuş olacak.


Yeni AR özellikleri


Augmented Reality, Türkçesi ile “Artırılmış Gerçeklik” teknolojisi de iOS 11 ile önem kazanan konulardan birisi olmuştu. iOS 11.3 ile birlikte işletim sisteminin AR teknolojilerinde daha da ileriye gidiliyor.

iOS 11.3 ile birlikte gelen ARKit 1.5 sürümü ile birlikte masa ve sandalye gibi yatay yüzeylerin yanı sıra artık duvarlar veya kapılar gibi dikey yüzeylerde idrak edebilecek.

Bu arada yeni ARKit’in yuvarlak masa gibi düzensiz şekile sahip öğeleri artık daha iyi idrak edebildiğini belirtelim.

Öte yandan, AR ile ilgili gelen diğer bir özellik ise 2 boyutlu öğeler. Levhalar, posterler veya sanat yapıtları artık ARKit tarafından idrak edebilecek. Kullanıcı, 2 boyutlu öğeleri kamerasında okutarak onları interaktif halde görebilecek.

Örneğin bir müzedeki sanat yapıtının posterini okutarak, o yapıtın 3 boyutlu halini telefonunuzda görebilecek ve tecrübeleyebileceksiniz.

Son olarak ARKit için kameranın %50 daha iyi çözünürlük sunacağını ve otomatik netleme desteğine sahip olacağını belirtelim.

Batarya ve performans


iOS 11.3 ile birlikte Ayarlar uygulamasında bulunan Pil sekmesine yeni bilgiler ilave ediyor. Kullanıcılar, pil sekmesi altında pilin sıhhat vaziyetini ve pili servise götürüp götürmemeleri ile ilgili bilgi sahibi olabilecekler.

Bu özelliğin, yalnızca iPhone 6 ve sonrasında olacağını belirtelim.

Bu arada anlık kapanmaları ve aletin kullanım süresini uzatmak emeliyle pil ömrünün düştüğü vaziyetlerde işlemci hızını düşüren güç yönetimi sistemi de, kapatılabilir hale geliyor.


Ticari sohbet özelliği


iOS 11.3’ün ön tasarıya çıkan bir diğer özelliği ise ticari sohbet. Business Chat isimi altında sunulan bu özellik, müşterilerin alakalı müesseseye gitmesine veya aramasına gerek kalmaksızın yalnızca iletileşerek o müessese ile iletişim kurmasına imkan tanıyor.

11.3 ile beraber Beta olarak çıkışını gerçilave ediştirecek bu özellik başlangıçta Wells Fargo, Hilton, Lowe’s, Discover ve başka bazı şirketler tarafından desteklenecek.

Müşteri dilerse alakalı müessese ile iletileşerek otel rezervasyonunu Apple Hisse aracılığıyla yapabilecek. Yada Lowe’s ile iletileşerek beğendiği bir sandalyeyi satın alabilecek.

Özelliğin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ve gelirse hangi şirketler tarafından destekleneceği ise şu an için belli değil. 

Özelliğin vurgulanan yanlarından bir tanesi de Apple’ın müşterinin iletişim bilgilerini alakalı şirketlere iletmiyor oluşu.

Sıhhat kayıtları


OS 11.3 ile beraber gelen bir diğer göze çarpan özellik ise sıhhat kayıtları.

Tüketiciler, gittikleri hastaneler ve muayenehanelerdeki kontrol sonuçlarını, tetkikleri ve haklarında gerçilave ediştirilen birçok tıbbi raporu Sağlık uygulaması üzerinden görebilme olanağına sahip olacak.

Bu özelliğinde başlangıç için AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de bulunan kaptan hastaneler ve muayenehanelerde uygulanmaya başlayacağını, Türkiye için henüz tahmini çıkış tarihinin bulunmadığını belirtelim.

Ufak yenilikler


Öne çarpan bu 5 ana yeniliğin yanı sıra kimi ufak yeniliklerde, iOS 11.3’de karşımıza çıkacak.

Bu yeniliklerden bazıları;

–> Apple Music klip desteğine kavuşacak. Kullanıcılar, reklamlara maruz kalmaksızın diledikleri müzik klipini izleme olanağına sahip olacak.

–> Haberler uygulamasına ilave eden Video sekmesi sayesinde artık günün önemli videolarına daha kolay erişebileceksiniz.

–> HomeKit uygulama doğrulama sistemi sayesinde geliştiriciler hali hazırda çıkarttıkları aksesuarlarına güvenlik ve saklılıktan feragat etmeksizin HomeKit desteği ilave edebilecek.

–> Gelişmiş mobil lokasyon (AML) sistemi desteklendi. Bu sistem ile birlikte AML’nin desteklendiği ülkelerde acil aramalarınızda konum bilginiz otomatik olarak güvenlik servislerine gönderiliyor.

iOS 11.3 ne vakit çıkacak?


Birçok yeni özelliği bünyesinde barındıran Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 11.3 için çıkış tarihi verildi.

Apple tarafından şimdlik açıklanan çıkış tarihi, Bahar 2018. İşletim sisteminin betası ise bugünden itibaren Apple geliştiricileri için indirilebilir vaziyette.

iOS 11.3’ün destekleyeceği aletler;

iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, 12.9 inç iPad Pro, 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 1. nesil 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil.
Kolayweb.net