Çin’de bir mağazaya giren müşteri, gözüne kestirdiği iPhone X’u test etmek istedi. İlk amacı cihazın orijinal olup olmadığını anlamak için onu ısırmak oldu. Elbette bir telefon ısırmak, her zaman beklenen sonuçları vermeyebilir.

Isırdığı iPhone X'u Patlattı!

Apple’ın 10. seneye özel olarak piyasaya sürdüğü iPhone X, iPhone 8 ile beraber tanıtılmış ve ondan birkaç hafta sonra piyasaya sürülmüştü. iPhone 8, dünyanın değişik köşelerinden kutudan bataryası şişmiş halde çıkmaya başlayınca Apple, sonra alet dağıtımında meselesiz olan paketleri göndermeye başlamıştı.

Sonrasında iPhone X piyasaya sürüldü ve haliyle iPhone 8 büyük oranda unutuldu. Günümüzde çoğu kişi bu iki cihazın aynı günde tanıtıldıklarını dahi bilmiyor. Bu yüzden daha yeni bir iPhone modeli gibi görünen (doğrusu daha üstünü) iPhone X’u satın almak istedikleri vakit, teknoloji mağazalarına yöneliyorlar.

Çin’de muhtemelen bu düşünceyle bir teknoloji mağazasına giren müşteri - artık nereden tersi bir düşünceye kapıldıysa- gözüne kestirdiği bir iPhone X’un gerçek olduğunu anlamak için ısırdı. Herhalde bu Çinliler de kendi yaptıkları çakma telefonlarla karşılaşmaktan korkuyorlar. Bir telefon ısırma onun gerçekliğini bu yolla kontrol etme davranışı ise apayrı bir konu. 

Elbette bu garip sağlamlık testi teşebbüsünden sonra beklenen ve istenmeyen o patlama gerçilave edişti:


Kullandığımız akıllı telefonlar gerçek veyahut düzmece olsun, ısırmalara karşı dirençli olarak geliştirilmezler. Böyle bir şey yapıldığında, telefonun diğer bölgelere mukayese et hassas bir bölgesine baskı uygulanabilir ve bataryalar patlayabilir. Ne yazık ki Çin’deki bu arkadaşımız da ölümle burun buruna geliyor. 

Şayet Apple bu konuda bir açıklama yapacaksa, muhtemelen alakanç olacaktır. Çünkü telefon ısırma olayları, çoğu insanın aklına gelmeyen bir vaziyet. Ayrı olarak iPhone X, her iki tarafı da cam olan, zor olsa da kırılgan yüzeye sahip bir cihaz. Bir ısırıkla bataryasını patlatmadan önce hayli zorlamak gerekiyor. Çinli arkadaşımız ise bunu nasıl muvaffak oldu, anlamak çok zor.