Apple'ın gelecek amirali iPhone 11 nasıl olacak? 3 değişik iPhone 11 modeli ve daha fazlasını görebiliriz.

İphone 11 Nasıl Olacak ?

 
Bir sonraki Apple akıllı telefonu , tanıtılmasından aylar öncesinden şimdiden merak ediliyor, özelliklerinin ne olacağı tüketiciler arasında tartışılıyor. İsminin iPhone 11 olacağı ise şimdiden kararlaştırılmış gibi... Ancak kısa bir süre önce Apple'ın pay ücretlerinin düştüğü düşünüldüğünde, yakın gelecekte Amerikalı şirketi bir takım zorluklar bekliyor. Özellikle de bu pay performansını göz önüne alırsak.
 
Günümüzde akıllı telefonlar için küresel çapta satış noktasında performans düşüklüğü söz konusu. Son 12 ay içinde takriben yüzde 10'luk düşüş kaydedilmiş vaziyette. Bu elbette her cep telefonu üreticisi kadar Apple'ı da etkiliyor. Şirket iPhone X ile belki de bugüne kadarki en büyük kozunu oynadı. Ancak tüketicileri kendine çekmek için daha fazlasını yapması gerekiyor. Bunun için de iPhone 11'de çizgiyi yukarıya çekeceği düşünülüyor. Peki, iPhone 11 nasıl olacak?
 
Erken gelen raporlar, Apple'ın iPhone 11'de özellikle akıllı telefonun pil ömrünün performans özelliklerine odaklanacağını söylüyor. Kısa bir süre önce sızdırılmış bir vesikada, Apple'ın iPhone 11'de, halihazırdaki amiralleri iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'tan daha istikrarlı pil yönetimi ve performansı sağlayacak altyapı kullanılacağı öngörülüyor. Başka bir deyişle diyebiliriz ki, iPhone 11'in pil ömrü döngüsü, selef modellere göre daha gelişmiş olacak ve öte yandan, beklenmeyen ani kapanmalar bu telefonda olmayacak.
 
 
Önemli bir diğer iPhone 11 özelliklerinden biri de, iPhone X'in tasarım dilini sürdürecek olması. Telefon, tasarımıyla iPhone X'in yerini alacak ve 5.8 inç boyutunda kavisli OLED ekranın sahibi olacak. Ancak bir diğer habere göre, iPhone 11'de iki değişik model daha olacak ve bunlar yeniden iPhone 8'ler gibi kolcu kuvvetler olacak. Buna göre, ana amiral modele ek olarak 6.1 inç LCD ve 6.5 inç OLED ekranlı iki değişik iPhone 11 modeli daha görebiliriz. Elbette bu senaryoda telefonların isimlerini şu şekilde görmek de mümkün: iPhone X Plus, iPhone 11 ve iPhone 11 Plus.
 
Bu gelen son havadis, KGI Securities analistlerine ait. Söylediklerine göre, telefonlar değişik pazarlara göre dağıtılabilir. Özellikle 6.5 inç OLED ve 6.1 inç LCD ekranlı iPhone modellerini Çin özelinde değerlendirme ihtimalini öne süren analistler, bu telefonların 650 ila 750 Dolar bandından işlem görmesini bekliyor. iPhone X Plus için ise, yine 1000 Dolar öngörebiliriz. Şayet söz konusu bu iddia gerçilave edişirse, Apple'ın da diğer akıllı telefon üreticileri gibi pazarı çok fazla ürünle domine etme düşüncesinde olduğunu söyleyebiliriz.
 
iPhone 11 konusunda bir diğer özellik haberi ise, teknik altyapısına ait. Bilindiği gibi iPhone X'te hem Intel hem Qualcomm modem kullanılıyor. Başka bir deyişle bazı modellerde Qualcomm, bazı modellerde de Intel modem çipi bulunuyor. Ancak söylenene göre, iPhone 11'de sadece Intel modemler seçenek edilecek. Bu seçimin elbette şirketin Qualcomm ile devam eden dava süreciyle ilişkili olabileceğini de söyleyebiliriz.
 
Yine telefonun özelliklerine ilişkin bir başka ayrıntı ise, iPhone 11'in fiziksel özelliklerinin daha ince hatlara sahip olacağı yönünde. Ayrı olarak Apple'ın, Samsung'un Galaxy S9 modelinde yer vermesi beklenen gelişmiş ağır çekim becerilerine iPhone 11 ile cevaplayacağı düşünülüyor. Öte yandan düşük ışık şartlarında daha iyi çekimler de beklediklerimiz arasında.
 
 
Son olarak, iPhone 11'in 360 derecelik gerçek derinlik idrak etmesine yarar sağlayacak çift kameralara sahip olacağı ve alışılmış olanüstü megapiksel değerleri sunacağı şu an için söylenenler arasında. Elbette tüm bunları ve daha fazlasını görmek için bir süre beklememiz gerekecek. Muhtemelen telefonların tanıtım tarihi gelene dek, bu gibi pek çok sızıntı ile karşılaşacağız.