Tim Cook, eski iPhone’lara yakında yeni özellikler geleceği ve bu özelliklerle batarya dolayısıyla işlemci hızını düşürüp artırmamıza imkan verileceğini açıkladı. İşte detaylar:

Eski iPhone'lara Önemli Bir Özellik Geliyor

Bu günlerde çok yoğun bir dönemde olan Apple’ın CEO’su Tim Cook, Nevada’da Rebecca Jarvis ile kısa fakat çok tesirli bir röportaj yaptı. Eskiyen iPhone’ların bataryalarında yaşadığı sıkıntılara değinen ünlü CEO, iOS 10.2.1’de bu olay ilk sefer piyasaya çıktığında neler olup bittiğinin açıklandığı, ancak tartışmalar çıktığında şirket olarak daha net olamadıklarını belirtti.

Cook, bu olayın arkasında kapanma meselesinin olduğunu açıkladı. Balanssız güç dağıtımı yapan bataryaların sistemi sıkıştırdığı, bunun da aletlerde ani güç kayıplarına yol açabileceğini söyleyen Tim Cook, konuyla alakalı yaptığı açıklamada;

“Takriben bir sene önce bu işlemin temelde ne yaptığına değin kimi kodlar yayımladık… Tüm piller vakit içerisinde yaşlanıyor ve belirli bir noktada sıhhatsiz hale geliyorlar. Sıhhatsiz bir pilin ise beklenmedik bir şekilde yine başlatma ihtimali var.
Acil arama yapıyor olabilirsiniz, sevdiğiniz birine uzunca bir ileti yazmış olabilirsiniz veyahut kameranızla anlık bir şeyi yakalıyor olabilirsiniz. Böyle vakitlerde telefonun aniden kapanması kullanıcı tecrübenine zarar verirdi. Biz her vakit kullanıcı tecrübenine odaklanıyoruz. Bu yüzden yaptığımız rastgele bir kararın merkezinde kullanıcı bulunuyor. Kullanıcı tecrübenini artırmak için performanstan kısmanın daha iyi olacağını düşündük.
Bu olayı uzun bir süre önce açıklamıştık, ancak pek çok insanın dikkatini çektiğini düşünmüyorum. Belki daha net olmalıydık. Bizim başka bir motivasyonla hareket ettiğimizi düşünen herkesten özür dileriz. Motivasyonumuz her vakit kullanıcıdır. Kullanıcı her şeyin merkezinde.” diye konuştu.

Apple, kısa süre önce iPhone 6, 6S, 6 Plus, 7, 7 Plus ve SE’de yaşanan pil düşüşleri için pil ücretlerini 29 dolara düşürmüştü. Cook, bunların dışında önümüzdeki ay gelecek geliştirici güncellemesi ile beraber, pillerin sıhhatli vaziyetini daha net görmeniz için bazı özellikler getireceğini açıkladı.

Cook, “Beklenmedik bir şekilde telefonun kapanmaması için kişiye performansı bir miktar azalttığımızı açıklayacağız. Kişi bunu istemiyorsa özelliklerden kapatabilir, ancak bunu önermiyoruz çünkü iPhone’ların onlar için gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Tim Cook’un açıklamaları bu şekilde. Peki, sizce ünlü CEO’nun yaptığı açıklamalar tatmin edici olmuş mu? Özellikle yakında gelecek güncelleştirme kullanıcılar için güzel seçenek oluşturacak gibi duruyor.