Teknoloji Devi Apple, iPhone kullanıcılarının, telefonların yeni güncellemeler ile yavaşladığı şikayetleri üzerine bir açıklama yaparak iddiaları kabul etti.

Eski İphone'ları Bilerek Yavaşlatıyorlar!

Apple, yeni güncellemelerle pili eskimiş olan aletleri yavaşlattıklarını, bunun gerekçesinin ise telefonun ömrünü uzatmak olduğunu belirtti.

PİL DEĞİŞİNCE TELEFON HIZLANIYOR

Birçok kullanıcı tarafından ara ara dile kazançlan yakıntı, son olarak Reddit sitesinde gündeme getirilmiş, bir kullanıcı iPhone 6s telefonunun pilini değiştirdikten sonra telefonunun yine hızlandığını öne sürmüştü.

APPLE KABUL ETTİ

Apple tartışma üzerine yaptığı açıklamada bu vaziyeti kabul etti ancak bunun emelinin "telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak" olduğunu müdafaa etti.

Açıklamaya göre yavaşlamanın sebebi, eskiyen pillerle telefon performansını dengeleyebilmek için ilave eden özellik.

KENDİ KENDİNE KAPANMAYI ENGELLEMEK İÇİN

Açıklamada "Lityum iyon piller, soğuk ortamlarda, eskidiklerinde veyahut şarjları düşük olduğunda, akım taleplerini karşılamada zorlanırlar. Bu da elektronik bileşenlerin savunması için aletin ani şekilde kapanmasına kapı aralayabilir. Geçen sene iPhone 6s, iPhone 6 ve iPhone SE'de sıkça görülen beklenmedik kapanma meselenini çözmek için yeni bir yazılım geliştirdik. Bu özelliği iOS 11.2 ile iPhone 7 için de kullanıma soktuk ve gelecekte diğer ürünlerimiz de kullanıma sunmayı tasarılıyoruz" dendi.

KULLANICILARI HABERDAR ETMEMESİ REAKSİYON ÇEKTİ

Ancak Apple'ın bu özellikten kullanıcılarına haber vermemesi de tartışma yarattı.

Yazılımcı ve blogger Nick Heer, "Bu farklığı suskunca uygulamayı seçmeleri, vaziyetin olduğundan daha kötü görünmesine kapı araladı. Bu güven vermiyor. Apple bu vakte kadar beklentileri karşılamakta çok iyiydi. Fakat bu olayda bunu batırdılar. Buna gerek yoktu" diye konuştu.

Teknoloji danışmanı Chris Green de Apple'ın bu konuda daha saydam olması gerektiğini düşünenlerden: "İnsanların para ödeyip aldığı performansı onların elinden alıyorsunuz. Şayet telefon giderek yavaşlıyorsa, bunun nedenini müşterilerinize açıklamalasınız."

Yavaşlayan telefonlarının pillerinin yenilenmesiyle, performans düşüklüğü ve yavaşlama meseleleri da çözülüyor.