24 yaşındaki Kacie Anderson adlı olan sürücü, otomobilinde bebeği de varken yaşanan kazada, çarpışmanın etkisiyle beraber otomobiline sıkıştı. Sürücü, iPhone akıllı telefonuna ulaşamayınca çareyi Apple Watch ile 911’i aramakta buldu.

Apple Watch Hayat Kurtarıyor!

Apple Watch, sıradan yerlere hayatı değiştiren teknolojiler yerleştirerek, hayat kurtarmaya devam ediyor. Ürün, kullanıcılara sunduğu Acil SOS özelliği sayesinde araç sürücüsünün ve 9 aylık bebeğinin hayatını kurtardı. Hikayesini Shape.com ile paylaşan Kacie Anderson, sarhoş bir şoföre çarptığı anda saatinin onun ve 9 aylık bebeğinin hayatını nasıl kurtardığını anlattı.
 
Kacie yaptığı açıklamada, 'basketbol ve lakros antrenörlüğü yaptığı için birkaç senedir bu akıllı saati kullandığını lakin daha önceden hiç Acil SOS özelliğini kullanmaya ihtiyaç duymadığını' dile getirdi. Anderson, yaşadığı kaza sonrasında aldığı yaraların ağır olduğunu ve tıbbi müdahale gerektirdiğini belirtirken, bu arada bebeğinin de alakaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yapılan çağrı sonrasında ise ambulans kısa süre içerisinde olay yerine geldi. Anderson’a sıhhat ekipleri ihtiyaç duyulan olan bütün müdahaleleri yaptı. Bu şekilde kendi hayatı kurtulan ve bebeğine zarar gelmeyen sürücü kaza esnasında akıllı saatini kullanıyor olduğu için kendini bahtlı hissettiğini de belirtti.
 
 
Apple, Acil SOS özelliğini 2016’daki watchOS 3 yazılımı güncellemesinde Apple Watch’e ilave etmişti. Ansızın fazla uygulamaya gerek kalmadan yalnızca bir tuşa basılı tutmanız halinde 911’i yardımınıza çağıran özellik, daha çok hayat kurtaracak gibi görünüyor.
 
Hücresel bir irtibata gereksinim duymadan çalışan saati kullanabilmeniz için iPhone telefonunuzun erim içerisinde ve yakınınızda olması gerekiyor. Ancak üzerinde çalışılan Apple Watch Series 3’de, dahili hücresel özelliği sayesinde, yakınınızda bir iPhone bulunmadan da SOS özelliğini kullanabilmeniz fakatçlanıyor.