2017 yılında çok kez dile getirilen ve Apple'ın Tesla'yı satın alacağına dair dedikodular, 2018 yılı için bir beklenti oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor.

Apple Tesla'yı Satın Mı Alıyor?

Geçtiğimiz yıl gündemi meşgul eden bu olasılık, Forbes'ın 2018 tahminleri içerisinde yine kendine yer buldu. Buna göre Tesla'nın Apple tarafından satın alınması oldukça olası görünüyor. Geçen sene itibarı ile Apple'ın Netflix'i satın alacağı konusunda de benzer dedikodular olsa da, Tesla konusundaki satın alma ihtimali biraz daha ciddi görünüyor.

Bunun elbette ansızın fazla sebebi var. Nitekim Tesla ve Apple gibi iki devasa şirketin böyle bir satın alma ile ilgili anlaşması için iki tarafın da lehine olacak bir çok öğe bir araya gelmeli. Peki bunlar neler? Temelde iki sebep var: Birincisi Elon Musk'ın şirketle alakalı o kadar fazla fikri ve o kadar fazla ütopik hayalleri var ki bunlar için yeterli anaparası olup olmadığı, ilk başarısız olacağı projeyle beraber bu hayallerini gerçilave ediştirmesinin olanaksız olabileceği konuşuluyor. Olayın Apple cephesinde ise Tesla'nın zati karlı bir yatırım olacağı konusunda en ufak bir şüphe yok.

Bunun yanında, bu satın alma için Apple'ın sebebi, uzun vadede büyük bir batık yatırım olmasına net gözüyle bakılan özerk araçlarla alakalı projesini, Tesla aracılığı ile kurtarmak istemesi olarak görülebilir. Neticede Apple, bu projeye yıllardır hazırlanıyor olsa da, daha kendileri için proje mertebesinde olan bir çok şey zaten Tesla tarafından çoktan hayata geçirildi. Tüm bunlar bir araya gelince, Apple'ın da bu satın almayla alakalı oldukça hevesli olduğu dedikodusunun da kulislerde yankılandığı düşünülünce, 2018 senesi tarihin en çok konuşulan satın alma hikayelerinden birine sahne olabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Apple'ın Tesla'yı satın alması teknoloji dünyasına nasıl tesir eder?