Geçtiğimiz Aralık ayında Apple, popüler müzik tanıma uygulaması Shazam'ı satın almıştı. Bu satın almayı Avrupa komisyonu inceleyecek.

Apple Shazamı satın aldı ama incelemeye takıldı

 
Şirket Shazam için ne kadar ödediğine konusunda rastgele bir açıklama yapılmasa da yakın kaynaklardan gelen bilgiler 400 milyon dolar civarında bir miktar ödendiği yönünde. Apple Shazam'ı nasıl kullanacağı ile ilgili bir açıklama yapmadı fakat şirketin uygulamayı Play Store'dan kaldıracağı yönünde söylentiler bulunuyordu. Bu söylentileri değerlendiren Avrupa Birliği üye ülkeleri satın almanın Avrupa Ekonomi Alanı içerisinde bulunan rekabeti ne yönde etkileyeceğinin araştırılması için Avrupa Komisyonu'na müracaat etti.
 
Müracaat yapan ülkelerin başında Avusturya geliyor ve bu müracaat Avrupa Birliği Birleşme Yönetmeliğinin 21. maddesine dayandırılıyor. Başka bir deyişle bu madde ile, Avrupa Komisyonu'ndan, Avrupa birliği tek pazarını veyahut kendi ülkesindeki rekabeti negatif yönde etkileyeceğini düşündüğü bir anlaşmanın incelenmesini istiyor. Bu talebin hemen peşinden İzlanda, İtalya, Fransa, Norveç, İspanya ve İsveç'de Avusturya'ya katıldı. Bu talepler üzerine Avrupa Komisyonu tarafından Apple'ın Shazam'ı almasına yönelik bir inceleme başlatılacak. Bu incelemede Apple, satın almaya ait bütün ayrıntıları ve satın almanın Avrupa pazarına olan tesirlerini komisyona sunmak zorunda olacak. Anlaşmanın bütün ayrıntıları sunulduktan sonra Avrupa Komisyonu'nun anlaşmayı iptal etme hakkı da bulunuyor.