Apple, dijital kalemi Apple Pencil için yeni patent aldı. Kalem, artık havada da yazabilecek!

Apple Pencil Değişiyor

Dijital kalemler aslında yıllardır tabletlerle kullanılıyor ancak artık değişik platformlarda da kullanılmaya başlandı. Bildiğiniz gibi akıllı telefon tarafında da Samsung Galaxy Note serisiyle kalem kullanımı yaygınlaşırken, bu teknolojide gelinen nokta, daha önceki cep bilgisayarlarında kullanılan styluslardan çok daha değişik şüphesiz. Özellikle Note 8'de yer alan S Pen'in 4096 kademe hassasiyeti çizerleri bir hayli hoşnut ediyor. Apple tarafında da Apple Pencil'in iPhone'larda kullanılacağı konuşuluyor ancak bununla alakalı henüz somut bir gelişme yok. Ancak Apple Pencil konusunda yeni bir patent ortaya çıkmış vaziyette.
 
 
 
 
Apple, dijital kalemi Apple Pencil için yeni bir patent almış. Bu patente göre Apple Pencil artık rastgele bir yüzeyde kullanılabilecek. Başka bir deyişle onu kullanmak için tablet veya ekran üzerine dokundurmak gerekmeyecek; masada, camda ve hem de "havada" hareket ettirdiğinizde, karşınızdaki ekrana notlar alabileceksiniz. Patentte, harici bir sensörle kablosuz olarak iletişim kuracağı dile getirilirken, bu verilerin sensöre radyo frekansı veya akustik sinyaller acalığı ile iletileceği söyleniyor.
 
Apple'ın aldığı bu patentin, bu arada VR ve AR uygulamalarında kullanılabileceği de öne sürülüyor. Örneğin Google'ın Tilt Brush isimli uygulaması, Oculus Rift ve HTC Vive üzerinden sanal gerçeklik içinde 3D imajlar çizmeye olanak tanıyor. Şimdi Apple'ın da buna iştirak edebileceği düşünülüyor.
 
 
Apple Pencil şu an sadece iPad Pro'da çalışıyor. Az önce söylediğimiz gibi Pencil'in yeniden iPhone'larla da çalışacağı düşünülüyor ve bunun için ortaya atılan tarih 2019. Ancak bunu ve elbette alınan patentteki gibi "havada" çizim yapma becerisinin kazanıp kazanamayacağını ancak bekleyerek görebileceğiz.