Teknoloji devi Apple, önemli yenilikler için büyük güncellemeleri beklemek yerine, bu yenilikleri ara sürümlerde de sunacak.

Apple, Önemli Güncellemeleri Bekletmeyecek!

Apple'ın yazılım geliştirme ekibi tarafından açıklanan "kültürel değişim" ismindeki yeni taktiği, önemli yenilikleri ara güncellemelerle de sunmayı amaçlıyor. Başka bir deyişle iOS 12'de görebileceğimiz yenilikler ilk tanıtıldığı anla hudutlu kalmayacak, 12.1 gibi ara sürümlerde de birtakım yenilikler sunulacak. Tabii bu, yeni iOS sürümünde büyük bir gelişme göremeyeceğimiz mananına gelmiyor.
 
FaceTime içinde Animoji karakterleri, "rahatsız etme" özelliğiyle alakalı geliştirmeler, Siri'nin Spotlight arama bölümü ile daha iyi şekilde çalışması ve yenilenecek olan Borsa uygulaması bu yeniliklerden bazıları. 2019'da gelmesi tasarılanan en büyük güncelleme ise, iPad tarafında gerçek çoklu pencere tecrübesi sunuyor. Bu güncellemeyle kullanıcılar tarayıcıda sekmeler arasında dolaşır gibi, uygulamalar arasında dolaşabilecek.
 
Bunların dışında "Marzipan" kod isimli güncelleme sayesinde, geliştiriciler iOS uygulamalarını kolayca Mac OS platformuna taşıyabilecek. Bu arada Apple'ın Hane uygulamasının Mac OS platformuna getirilmesiyle, HomeKit kontrolleri kolaylıkla yapılabilecek. 
 
Yakın gelecekte ciddi tasarımsal farklar yapmayı tasarılamayan Apple, 2019 seneye kadar performans ve güvenilirlik odaklı güncellemeler yapmayı tasarılıyor. Apple, yıllardır sürdürdüğü ananeye devam ederse Haziran ayında WWDC konferansında tanıtılacak olan iOS 12, Eylül ayında herkesin kullanımına açılacak. Şirket, şu anda üzerinde çalıştığı iOS 11.3 güncellemesiyle kullanıcılara batarya sıhhati öğrenme ve daha önceki aletlerdeki "otomatik yavaşlatma" özelliğinin kapatılabilmesi özelliğini getirecek. Bu güncelleme beraberinde 4 yeni Animoji, İletiler için iCloud desteği, ARKit 1.5, Apple Music ve Apple News uygulamalarında kimi farklıklar getirecek.