Teknoloji dünyasının trilyon dolarlık rekabetini veren iki dev Apple ve Google, iCloud platformunu genişletmek için iş birliği yapacak. Yaşadığı dönemde Android’e savaş açan Jobs’ın görüşüne ters bir hareket yapan Apple, iş birliği için can atıyor.

Apple, Google ile Ortaklık Kurdu!

Apple ve Google; işletim sistemleri, bu işletim sistemlerini çalıştıran akıllı telefon ve tabletler, harita uygulamaları, dijital asistanlar ve yapay zeka alanında dünyanın en sert şartlarına sahip bir rekabetin içerisindeler. Ancak konu Apple’ın bulut sistemi olan iCloud’a geldiğinde işin rengi biraz değişmeye başlıyor. 
 
Şahsi verilerimizi, resimlerimizi, iletileşmelerimizi, banka hesaplarımızı ve bizimle alakalı olan her şeyi yedeklediğimiz bulut sistemleri, güvenlik kaygılarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Apple’ın iCloud ismindeki platformuyla sunduğu hizmet, ünlülerin resimleri sızdırılmaya başladığından beri güvenlik ile ilgili kullanıcıları korkutuyor. Apple bu kaygıların önüne geçmek için, iCloud verilerini depolamak emeliyle Google’ın bulut bilgi işlem sistemlerini kullanmaya başladığını açıkladı.
 
Apple iCloud ve yeni hizmet sağlayıcısı olan Google Cloud Platform'un logoları
 
Apple, daha önce Amazon’un bulut sistemiyle Microsoft’un Azure sistemlerini de kullanmıştı. Ancak en dişli rakibe karşı yapılan bu ortaklık teşebbüsü, dev şirketin güvenlik ile ilgili Google’dan daha iyi olamayacağına konusunda bir işaret. Apple, Microsoft’u bırakıp Google ile anlaşma yapma nedeni ile ilgili henüz ayrıntılı bir bilgi vermedi. 
 
Elbette Google Haritalar’ın daha önce olduğu gibi iPhone’lardaki merkezi harita uygulaması olmasını beklemek yanlış olur. Bu arada Google’ın en çok kullanılan mobil uygulaması YouTube’da iPhone’ların içinde yüklü gelmeyecek. Ancak bulut sistemleriyle başlayan ısınma süreci, iki şirket arasındaki buzları eritebilir.
 
 
Google Cloud Platform'un merkez sunucusundan bir resim
 
Android, Google tarafından piyasaya ilk sürüldüğünde Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, öfkesini ve rekabet koşullarını açıkça belirtmişti. Jobs, ”Android’i yok edeceğim, çünkü o çalıntı bir üründür. Bunun için termonükleer savaş dahi başlatmaya hazırım” demişti.
 
Google, Amazon ve Microsoft’un hemen peşinden, Apple ve Netflix gibi şirketlerin verilerini depolamak için seçenek ettiği önemli bir müessesesel hizmet kaynağı. Google’ın bulut sistemlerinden mesul isim olan Diane Greene’e göre firma, bulut anlaşmalarından senede 1 milyar dolardan fazla para kazandırıyor.
 
Google ve Apple arasındaki bu ufak kıvılcım büyük bir ortaklık için yanar mi bilinmez, ancak şimdiden çoğu otoriteyi şaşkına çevirdiği net.