AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'li teknoloji devi Apple'ın son akıllı telefon modeli iPhone X'un imalatını kısacağı iddiasının hemen peşinden şirketin piyasa değeri bugün takriben 22 milyar dolar azaldı.

Apple Eriyor!!!

Dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi Apple'ın New York borsasında işlem gören hisseleri cuma gününü 171,51 dolardan kapatmasının hemen peşinden bugün yüzde 2,6 kayıpla 167,07 dolara kadar geriledi. 

Böylelikle, cuma günkü kapanışta Apple'ın piyasa değeri takriben 880 milyar dolar olurken, bugün firmanın değeri yaklaşık 858 milyar dolara kadar geriledi ve 22 milyar dolar düşüş kaydetti. 

Ayrı olarak, Apple hisseleri son bir haftada yüzde 6,4 değer kaybederken, firmanın piyasa değeri de bu dönem içerisinde 58 milyar dolar azaldı. 

Japon gazetesi Nikkei Asian Review'un bugünkü haberinde, Apple'ın bu yıl Ocak-Mart döneminde iPhone X'un imalatını yarı yarıya azaltarak 20 milyona indireceği öne sürüldü. 

Haberde, yılbaşı tatil döneminin ardından AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Çin ve Avrupa'da iPhone X'in talebinin düştüğü ve bu ülkelerde Kasım-Aralık döneminde yakalanan satış hacminin azaldığı öne sürüldü. 

Apple hisseleri gün içinde kayıplarının bir bölümünü kazanarak 167,96 dolardan kapanırken, şirketin piyasa değeri de TSİ 00.05'te 862 milyar dolar oldu. 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de iPhone X'in satış ücreti vergiler hariç 999 dolardan (3.000 780 Türk lirası) başlıyor. 

Google'ın ana kuruluşu Alphabet ise 820 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli ikinci şirketi konumunda bulunuyor.