Dünya devi Apple, Türkiye dahil 6 ülkenin App Store uygulamalarına vergi oranları kadar zam yaptı.

App Store da Zam Geldi!

Apple, bu aralar çok güzel günler geçirmiyor. Batarya konusunu yeni yeni aşmayı muvaffak olan şirket, bu olayın arkasından ufak tefek meselelerle uğraşmaya devam ediyor. Apple, şimdi de arasında ülkemizin de bulunduğu 6 ülkeye yeni bir fiyatlandırma sunmaya hazırlanıyor. 1 Ocak 2018’de Ermenistan, Beyaz Rusya (Belarus), Suudi Arabistan, Birkeşik Arap Buyruklukları ve Türkiye’nin vergi oranlarını araştırmaya başlayan Apple, yeni siyasetle beraber Apple Store’da bu ülkelere çeşitli oranlarda zam yapacak.

Apple, Ermenistan ve Belarus’a yüzde 20, Türkiye’ye yüzde 18 ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Buyruklukları’ne yüzde 5 oranında zam yapacak. Ayrı olarak İsviçre’deki KATMA DEĞER VERGİSİ oranında bir farklık olması sebebiyle, müşterilerden yüzde 8 yerine yüzde 7,7 oranında vergi ücreti alınacak.

9to5Mac tarafından yapılan açıklamayla, önümüzdeki hafta Türkiye’de App Store’da satılan tüm uygulamalarda yüzde 18’lik bir ücret artışı yaşanacak. Uygulama fiyatlarında artış olmasına karşın ülkemiz dahil Ermenistan, Belarus ve Nijerya’da otomatik yenilenebilir ücretler aynı şekilde kalmaya devam edecek.

Apple, bunun için yayınladığı raporda geliştiricilerin istedikleri vakit fiyatlarını yine düzenleyebileceklerini açıkladı. Önümüzdeki haftadan sonra yürürlüğe girecek bu sistemle milyonlarca uygulamanın ücretinde artış yaşanacak. Bu zamlar dışında Hindistan, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin uygulama tarifelerinde de indirime gidildi. 

İnternet sitesi