Android Go nedir? Telefonlarda neyi değiştiriyor?

Android Go Nedir ?

Android Go işletim sistemine sahip akıllı telefonlar tanıtıldı. Peki, bu yeni Android tam olarak nedir; bize ne getiriyor?

 
Google, geçtiğimiz mayıs ayında düzenlediği I/O konferansında Android Go ismini verdiği yeni Android sürümünü tanıtmıştı. Özelleştirilmiş Android 8.0 Oreo yapısını kullanan Android Go işletim sistemi, pahalı olmayan, başka bir deyişle ucuz, bütçe arkadaşı telefonlar için uygun bir platform olmasıyla dikkat çekiyor. Android Go için bir nevi, yazılımlardan da tanıdık olduğumuz "Lite" takısını ilave edip Android Lite da diyebiliriz aslında.
 
 

Android Go, uygun bütçeli akıllı telefonlarda yaygın şekilde karşımıza çıkacak. Bir diğer değişle Google, bu işletim sistemini 1 GİGABYTE ve daha az RAM kapasitesine sahip akıllı telefonlar için özel olarak geliştirdi. Peki, neden?

 
Android işletim sistemi, bilindiği üzere RAM canavarı bir platform. Başka bir deyişle akıllı telefonunuzun ne kadar çok RAM'i varsa, Android daha fazla yer kaplıyor. Elbette performans ile ilgili eskisi kadar sıkıntılı değil belki, ama yeniden de Android 8.0 Oreo işletim sistemini 1 GİGABYTE RAM'li bir akıllı telefonda tam performanslı çalıştırmak pek de olası değil. Bunun için Android Go getirildi. Akıllı telefonda kaynak tüketmeyecek yani RAM yemeyecek olan Android Go, bu sayede ucuz telefonlarda Android tecrübesi sunacak.
 
Android Go işletim sistemi, Mobil Dünya Kurultayı'nde akıllı telefonlardaki yüzünü gösterdi. Yeni işletim sistemini kullanan cep telefonu modelleri arasında ZTE, General Mobile, Micromax, Lava, Alcatel ve Nokia gibi markalar bulunuyor. Bunlar arasında Alcatel 1X modeliyle Android Go işletim sistemini bizlere sunarken, Nokia 1 de ona eşlik ediyor.
 
 
Anımsarsanız Mobil Dünya Kurultayı'nde Nokia 1 incelemesi ile Android Go işletim sistemini de mercek altına almıştık. Gmail, Google Asistan, Google Go, Maps Go, YouTube Go ve daha çek uygulamalanın bulunduğu bu ve diğer Android Go'lu telefonları çok yakında piyasada göreceğiz. Şu an için bunun için beklemek zorundayız.